przyrządy i pomoce/Seria UM
UM-4 wyglądem zewnętrznym prawie nie różni się od modelu numer 3 (wersji produkowanej po roku 1962). Napisałem „prawie” – ponieważ drobne różnice można dostrzec: nieco inaczej wygląda skala przyrządu - pod podziałką do odczytywania wartości mierzonej rezystancji, pojawiła się podziałka do pomiarów poziomu przenoszenia. Na tabliczce z oznaczeniami zakresów pomiarowych, w sekcji pomiaru natężenia prądu zamiast symbolu „A” mamy teraz oznaczenie „mA”. Inne są też liczby opisujące zakresy; świadczy to o tym, że zmieniły się parametry techniczne urządzenia i obsługiwane wielkości. Tak jest istotnie, UM-4 ma następujące zakresy pomiarowe:

- prądu stałego od 1.7 uA do 1.65 A
- napięcia stałego od 10 mV do 1650 V
- prądu przemiennego od 0.60 mA do 1.65 A
- napięcia przemiennego od 300 mV do 1650 V
- oporności od 0 do 100 000 Om
- poziomu przenoszenia od +2 do +58 dB

Ustrój pomiarowy zastosowano podobny jak w „trójce”: rdzeniowy, magnetoelektryczny, współpracujący z prostownikiem miedziowym (przy pomiarach prądu i napięcia przemiennego). Trzy charakterystyczne uniwersalne zaciski służące do przyłączania końcówek, przewodów odizolowanych lub wtyczek radiowych wykonane są w tym modelu w dwóch kolorach: odmiennym (najczęściej karminowej barwy) oznaczono używany przy pomiarze napięcia na zakresie od 0 do 1500 V. To samo rozwiązanie znajdziemy także w modelu UM-4b.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6 7
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt