przyrządy i pomoce/Elektromagnetyczne i na odwrót
W tym miejscu postaram się zaprezentować trochę teorii, dotyczącej zasad działania analogowych przyrządów pomiarowych. Przedstawię typowe rozwiązania stosowane w tego typu konstrukcjach, oraz opiszę i zilustruję na przykładach - rodzaje ustrojów pomiarowych.

Zgodnie z tytułem działu, zacznę od pokazania konstrukcji elektromagnetycznych, a w następnej kolejności opiszę inne typy ustrojów pomiarowych stosowanych w rozmaitych przyrządach pomiarowych: tablicowych, przenośnych, uniwersalnych…

Ustroje elektromagnetyczne skonstruowano ponieważ coraz bardziej popularny prąd zmienny, zaczął wypierać używany powszechnie prąd stały, a to z kolei generowało zapotrzebowanie na mierniki, których konstrukcja radziłaby sobie z pomiarami prądów i napięć przemiennych. Rozwiązaniem był ustrój, którego działanie oparto na zasadzie elektromagnesu. Tak powstał miernik elektromagnetyczny.
Jeden z pierwszych przyrządów tego typu wyprodukowała firma Hartmann & Braun, a zasada działania w znakomity sposób ilustruje istotę pracy ustrojów elektromagnetycznych, tj. o ruchomym rdzeniu.

UWAGA: zasoby tego działu są w trakcie opracowywania. Ze względu na przygotowywaną grafikę 3D (postanowiłem zmienić koncepcję dotyczącą ilustracji) może to potrwać jakiś czas. Bardzo dziękuję wszystkim za cenne uwagi i sugestie!- zmiany, o których piszę wprowadzam właśnie ze względu na konstruktywną krytykę :-)


powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt