przyrządy i pomoce/Rodzina LAVO
Na potrzeby nowego miernika opracowano bowiem metodę, która pozwalała na wykonywanie trwałych, nieścieralnych nadruków na aluminium. Za tę technologię zespół w składzie: Lucjana Stasińska-Szymańska, Henryk Szymański i Roman Kwolek, otrzymał w roku 1972 Zespołowe Wyróżnienie Naczelnej Organizacji Technicznej.

Kompozycja zespołów i elementów obsługi w mierniku LAVO-3 także jest odmienna od typowych szablonów, stosowanych przy projektowaniu tego typu urządzeń w latach 60. Ustrój pomiarowy (zamknięty w osobnej osłonie wykonanej z bakelitu) umieszczono z lewej strony, poziomej obudowy przyrządu. Z prawej umieszczono obrotowy przełącznik zakresów pomiarowych, wykonany z białego tworzywa, z aluminiową płytką z naniesionymi odpowiednimi oznaczeniami dla poszczególnych zakresów i rodzaju pracy. W górnej części nad płytką, wkomponowano trzy przyciski służące do blokowania wtyczek bananowych umieszczanych w gniazdach zacisków. Po lewej stronie u dołu, zamontowano potencjometr omomierza, a po prawej – przesuwny przełącznik służący do zmiany rodzaju mierzonego prądu. Górna część obudowy, wykonana z tworzywa ABS w przyjemnym, jasnozielonym kolorze, dolna – w kolorze białym.
Całość (podobnie jak w LAVO-2 :-) robi wrażenie prostej, ale jednocześnie zwartej i czytelnej kompozycji oraz… bliżej nieokreślonej „profesjonalnej sterylności” :-), świetnie pasującej do laboratoryjnych warunków. Dlatego modelu "3" a także późniejszej "dwójki" - nie sposób pomylić z żadnym innym przyrządem w tej klasie.
Oczywiście nowatorskie rozwiązania doceniano także w latach premiery i produkcji LAVO-3...

powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt