przyrządy i pomoce/Rodzina LAVO
LAVO-3 otrzymał oznaczenie "3" dlatego, że w tym czasie "dwójką" sygnowano inny model, zmodernizowaną nieco wersję miernika LAVO-1 (przyrząd ten nie przyjął się jednak i został zdyskwalifikowany przez twórców, a do nazwy LAVO-2 powrócono na przełomie lat 60. i 70. przy okazji całkiem nowego projektu, o którym będzie za chwilę...:-)
LAVO-3 był wyjątkową konstrukcją. I to co najmniej z dwóch powodów: jednym był fakt zastosowania po raz pierwszy układu elektrycznego na płytkach obwodów drukowanych (technologię produkcji laminatu na płytki oraz dostawcą pierwszej partii materiału był Zakład Materiałoznawstwa Instytutu Elektrotechniki z Wrocławia), drugim – widocznym już na pierwszy rzut oka – było wykorzystanie (premierowe w LUMELu ) tworzyw termoplastycznych do produkcji obudowy przyrządu.
Prace nad projektem zlecono zespołowi projektantów form przemysłowych Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, którego kierownictwo objął inż. Tadeusz Pszenicki. Formę nowego LAVO zatwierdzono w roku 1966. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że na tamte lata był to projekt nowatorski i bardzo efektowny. Nie będzie w tym zbytniej przesady jeśli dodam, że zaangażowanie specjalistów od wzornictwa pokazało w praktyce, jak duże znaczenie dla sukcesu marketingowego (wtedy mówiono raczej: rynkowego :-) ma dobry, przemyślany projekt, w którym estetyka i funkcjonalność uzupełniają się i harmonizują. A w formie nowego LAVO-3 tak właśnie było: grafika, forma, kolor (o którym pisałem na wstępie przy okazji wspominania LAVO-2 )…
Jakby tego było mało - LUMEL przy okazji prac nad modelem „3”, dopisał jeszcze jeden rozdział w dziedzinie wdrażania nowych technologii...
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt