magnetofony/Trochę historii
Ale wróćmy na moment jeszcze w czasy wcześniejsze. Tak naprawdę problem zapisu dźwięku, intrygował ludzi od bardzo dawna. Zagadnienia z tym związane znajdziemy w historii wielu dziedzin nauki i techniki: telekomunikacji, kinomatografii, telewizji i radiofonii. Idea stworzenia możliwości zachowania dźwięku towarzyszyła poszukiwaniom sposobu jego sztucznego wytwarzania już w średniowieczu.
Jednak właściwy drogowskaz dla wszelkich pomysłów wynalezienia urządzeń zapisujących dźwięk, ustawiono dopiero w wieku XIX. ponieważ właśnie w tym czasie położono podwaliny pod rozwój elektrotechniki, a odkrycie zjawiska prądu elektrycznego oraz zbudowanie pierwszego stosu – ogniwa – przez A. Voltę było punktem zwrotnym w historii nowych dziedzin nauki i techniki.
A potem szło już całkiem szybko: wynalazki z dziedziny łączności, mikrofon i słuchawka, początki zapisu mechanicznego, czyli panowie Charles Cros oraz naturalnie – T. A. Edison i jego fonograf (patent amerykański z 30.07.1877r.), wreszcie: gramofon…

Do wynalezienia zapisu magnetycznego było już bardzo niedaleko. Pod koniec wieku XIX. obserwujemy dynamiczy rozwój nauki w dziedzinie elektromagnetyzmu. Fakt ten przyczyni się na pewno do zwrócenia uwagi naukowców, konstruktorów i poszukiwaczy nowych technologii na zastosowanie do rejestrowania dźwięków nośników innych niż mechaniczne.
W roku 1887 Francuz Janet przeprowadził pierwsze próby nagrywania dźwięku przy pomocy magnesowania drutu stalowego. Równolegle w Niemczech, Holender Wittedik opracował urządzenie do rejestracji fal akustycznych i elektrycznych.

artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt