magnetofony/Licencja: GRUNDIG
W konkursie na najbardziej kultowy sprzęt audio, w kategorii magnetofony szpulowe używane w Polsce po roku 1945 – niewątpliwie zajęłyby pierwsze miejsce: ZK-120, ZK-140 oraz ich następcy 120T, 140T, 125 i 145… Sześć maszyn, których produkcja – na licencji nie mniej kultowego Grundiga – ruszyła w ZR Kasprzaka w roku 1969.
Podstawę projektu stanowiła seria TK-120 i odpowiednio TK-140. W Polsce rodzinę licencyjnych magnetofonów szpulowych otwierał model ZK-120.
Nie ma chyba żadnego audiofila, który nie rozpoznałby charakterystycznej formy wśród wielu innych… popielata obudowa z tworzywa sztucznego, panele z detalami wykończonymi folią metaliczną, dyskretna dominanta głównego przełącznika, zielone światełko lampy wysterowania zapisu. Kto tego nie pamięta?
ZK-120 to lampowy magnetofon dwuścieżkowy, przystosowany do zapisu i odczytu monofonicznego. Wbudowany stopień mocy, czyni go niezależnym od dodatkowych urządzeń wzmacniających. Naturalnie istnieje możliwość przyłączenia dodatkowego głośnika oraz wzmacniacza – ale generalnie ZK-120 jak i inni jego bracia z serii – jest samowystarczalny.

Pierwszego ZK-120 rodzinka nabyła w latach 70. Stanowił jak i inne koromysła tego typu (czytaj: luksusowe) nie lada wydatek i wyzwanie. Ale w końcu – był… i można było rozpocząć wielkie polowania na hity, które z pośrednictwem radioodbiornika głównie, spiętego z Zetką trafiały na taśmy Stilonu i Orwo


powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt