magnetofony/PHILIPS... i kaseta
Pierwszy magnetofon kasetowy, zaprezentował Philips w roku 1963. Było to niedługo po opatentowaniu taśmy magnetofonowej umieszczonej w kasecie; wynalazku Philipsa, który przyczynił się do zrewolucjonizowania rynku amatorskich (a później także profesjonalnych) urządzeń służących do zapisu magnetycznego dźwięku. Magnetofon otrzymał symbol EL 3300 a jego forma stylistyczna stała się inspiracją dla wielu innych firm produkujących sprzęt audio w nowej klasie. Przy okazji stworzony został symbol; ikona produktu kojarzonego do dziś jako „klasyczny magnetofon kasetowy przełomu lat 60. i 70.” czyli: prostopadłościan o niewielkich gabarytach (Philips 3300-02: 200mm x 115mm x 55mm), w którego środkowej części umieszczono kieszeń kasety z ręcznie otwieraną pokrywą, powyżej ozdobny panel kryjący głośnik magnetofonu, poniżej: przełączniki funkcji zapis/nagrywanie/przewijanie oraz wskaźnik wysterowania poziomu sygnału służący też zwykle jako tester stanu baterii. Charakterystyczną cechą pierwszych modeli magnetofonów kasetowych Philipsa, jest brak popularnych w późniejszym czasie klawiszy operacyjnych.
W zamian za to w modelach 3300-02 użyto czegoś na wzór… joysticka, przy pomocy którego można włączać odtwarzanie (ruch „do góry”) lub przewijanie (ruch odpowiednio „w prawo” albo „w lewo”). Do uruchamiania funkcji „zapis” służy osobny, umieszczony po lewej stronie niewielki przycisk. Jak bardzo popularnym było to rozwiązanie, okazało się niedługo później - gdy inni producenci zaczęli je stosować w swoich konstrukcjach.

Pierwszym, wielkoseryjnym modelem kasetowego magnetofonu Philipsa był EL 3301, do dziś uznawany za pierwszy, popularny magnetofon tego typu na świecie.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt