przyrządy i pomoce/GALWANOMETR, moja historia :-)
Zatem pierwsze galwanometry, to po prostu busola lub kompas, na które nawinięto uzwojenie z cienkiego drutu. Prąd elektryczny płynący w przewodniku, zgodnie z odkryciem Oersteda i regułą Ampère’a, wytwarzając pole elektromagnetyczne działa na igłę, która wychylając się proporcjonalnie pozwala wykrywać i mierzyć nawet bardzo słaby prąd elektryczny.

W mojej opowieści o galwanometrach, wskazane będzie także wspomnieć o pierwotnych urządzeniach elektromagnetycznych nazywanych galwanoskopami. Drobna różnica w nazwie sugeruje inne możliwości przyrządu i jest tak w istocie: galwanoskop służy bowiem jedynie do wykrywania przepływu prądu oraz określania jego kierunku (podobnie jak w elektrostatyce elektroskop wykrywa ładunek elektryczny), nie dając jednak możliwości pomiaru. Końcówka „skop” w nazwie (z greckiego: skopein) znaczy po prostu: widzieć. Zatem aby dokonywać pomiarów, musimy nawet w nazwie przyrządu dysponować… „metrem”, stąd właśnie mamy galwanometry, elektrometry, radiometry, dozymetry i inne.

C.D.N.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt