zabawki i modele/KOPIA Mistrza, czyli...
W wersji polskiej nazywały się oczywiście nieco inaczej: samochód wywrotka, samochód ciężarowy, przyczepa turystyczna, autokar, samochód łazik, samochód osobowy, samochód combi itp. :-)

Jak doszło do powstania serii? Czy była to ordynarna kopia wykonana na bazie oryginału? Nie wiadomo tego na pewno. Wątpliwe jest raczej, aby miniatury produkowano w oparciu o umowę licencyjną. Z drugiej strony, tak jak wspominam o tym w artykule o Serii Miniatur, interesujący to przypadek gdy w centrum Europy, w cywilizowanym zdawałoby się kraju produkuje się (bez oglądania na prawa autorskie) bezczelne repliki produktów uznanej firmy! Naiwny jestem, nie? A kogo to wtedy obchodziło? Właśnie…
Modele oryginalne Matchboxa są wyprodukowane w technologii diecast z metalu. Miniaturki ruchowskie, jedyne części jakie mają metalowe to osie kółeczek, w całości zaś wykonane są z polistyrenu. Kolorystyka rozmaita: dużo odcieni jest tożsamych z użytymi w Serii Miniatur 1/72. (Jakiś czas temu zacząłem prowadzić małe badania i próbowałem ewidencjonować zestawy kolorystyczne ruchowskich serii. Utonąłem jednak w pewnym punkcie, zdając sobie sprawę z wielkości zadania (niby nic wielkiego :-) Kto wie… może kiedyś wrócę do tego… może zrobi to ktoś inny? Takie opracowanie miałoby pewnie wielu sympatyków).

Kopie Matchboxa tak jak i oryginały są bezskalowe; projektowano je dobierając wielkość poszczególnych modeli do kubatury znormalizowanych pudełek. Dlatego np. ciężarówka jest tej samej długości co samochód osobowy, a kempingowa przyczepa – jest większa od autobusu.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt