aparaty telefoniczne/W 48 - niemiecki klasyk
Model, mimo że historycznie nieco późniejszy od typu 300 Ericssona – jednak wcale nie ustępujący mu pod względem popularności opracowania oraz ilości wyprodukowanych egzemplarzy. W Niemczech do dziś stanowi symbol aparatu telefonicznego wszechczasów, a na pewno: symbol telefonu retro…
Historia modelu sięga (podobnie jak Ericssona) lat 30. ubiegłego stulecia, kiedy to firma Siemens & Halske otrzymała zadanie zaprojektowania nowego aparatu telefonicznego dla Deutsche Reichpost. Aparat po raz pierwszy zaprezentowano na Targach Lipskich w roku 1936. Model otrzymał oznaczenie W 36, a ponieważ nie odpowiadał w stu procentach wytycznym przedłożonym przez Deutsche Reichpost, do wybuchu wojny produkowany był tylko w zakładach Siemensa dla prywatnych odbiorców. Opracowany dwa lata później model W 38 w zasadzie wyglądał identycznie, różnił się od 36 szczegółami technicznymi – m.in. zastosowano w nim nowy typ tarczy numerowej oraz układem elektrycznym.
Na początku lat 40. z powodu przestawienia się większości zakładów i fabryk na produkcję wojenną oraz ze względu na braki materiałowe (szczególnie: metal) wprowadzono zmiany i uproszczenia w produkowanych aparatach Siemensa, m.in. metalowe czasze dzwonków wymieniano na szklane… (w rezultacie oszczędnościowy patent okazał się ciekawostką dla pasjonatów i kolekcjonerów – dziś model W 38 ze szklanymi dzwonkami należy do nie lada kąsków :-) o ile czasze są kompletne i nieuszkodzone…)
Po wojnie, modele W 38 produkowano do początku lat 60. także w NRD, natomiast w Niemczech Zachodnich, w roku 1948 w oparciu o doświadczenia wyniesione z konstrukcji 36 i 38 – narodził się nowy, kultowy model W 48
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt